Niesłuszne zwolnienie? Co zrobić?

Jeśli myślisz, iż zostałeś niesprawiedliwie zwolniony przez pracodawcę, mądrze będzie spróbować odwołać się od tej decyzji. Jeśli odwołanie nie przyniesie rezultatów równie doskonale będzie złożyć pozew do sądu.

Przed złożeniem urzędowej skargi przeciwko pracodawcy o niesłuszne zwolnienie należy w pierwszej kolejności spróbować rozwiązać powody swojej dymisji. Rozwiązać kłopoty można za pomocą arbitrażu – przedstawiciel będzie dążył do pogodzenia stron. Istotne jest to, aby zachować kopie wszystkich pism wysłanych lub odebranych w toku spotkań i rozmów.

Jeżeli jednakże uda się osiągnąć z pracodawcą kompromis i nie zdecyduje się on na Twoje zwolnienie wtedy nie dopuszcza się już składania skargi w sądzie.

W przypadku nieprzepisowego zwolnienia jesteś uprawniony do wniesienia roszczenia jak najszybciej od dostania wypowiedzenia umowy o pracę. To do Ciebie należeć będzie obowiązek zademonstrowania argumentów stanowiących o niezawinionym zwolnieniu. Jeśli sąd zgodzi się, iż zostałeś potraktowany niesprawiedliwie wtenczas zostanie Ci przyznane odszkodowanie albo w co poniektórych przypadkach możliwość powrotu do poprzedniej pracy.

Odszkodowanie będzie stawiało za cel wypłacenie należnego uposażenia za okres wypowiedzenia jaki stanowi umowa o pracę. Więcej informacji o prawie pracy znajdziesz na: prawnik Wrocław prawo.